
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 350 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 55 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 4474
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12010
Ext.Price$0.12010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12010 | $0.12010 |
| 10 | $0.10705 | $1.07050 |
| 50 | $0.09542 | $4.77100 |
| 100 | $0.08442 | $8.44200 |
| 500 | $0.07469 | $37.34500 |
| 1000 | $0.06839 | $68.39000 |
| 3000 | $0.06262 | $187.86000 |
| 5000 | $0.05890 | $294.50000 |
